Iğdır Üniversitesinde “Yeni Coronavirüs” Bilgilendirme Semineri Düzenlendi

Iğdır Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Yeni Coronavirüs” (n-Cov19) bilgilendirme semineri düzenlendi.

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere; Iğdır Üniversitesi akademisyenleri ve öğrenciler yoğun katılım gösterdi. Seminerin konuşmacısı Iğdır Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Önder Akkaş, yakın zamanda Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan “Yeni Coronavirüs” salgını ile ilgili önemli bilgiler verdi. Akkaş konuşmasında; “Yeni Coronavirüsün”, soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesinden olduğunu aktardı.

Coronavirüslerin zoonotik olduğunu ve hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yaptığını aktaran Dr. Öğr. Üyesi Akkaş, “Yeni Coronavirüs” ile ilgili en önemli handikabın henüz tedavisinin bulunmamış olması olduğunu dile getirdi. Akkaş, konuşmasının devamında Sağlık Bakanlığının “Yeni Coronavirüs” hakkında hazırladığı rehberden alıntılar yaparak, virüsten korunma ve “Yeni Coronavirüs” bulaşını anlama yolları hakkında bilgiler verdi.