Iğdır Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı, Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın desteğiyle Iğdır’da izolasyona giren yabancı öğrencilere yardım kolileri dağıttı.

Fildişi Sahili, Gana ve Somali gibi ülkelerden gelerek Iğdır Üniversitesinde eğitim alan yabancı öğrenciler, Covid-19 salgını nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesiyle Türkiye’de kaldılar. Iğdır’da izolasyona giren öğrencilere, Öğrenci Dekanlığı tarafından içlerinde gıda ve temizlik malzemeleri olan yardım kolileri dağıtıldı.

“Bu kardeşlerimiz için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız”

Yardım kolilerinin dağıtımını bizzat gerçekleştiren Öğrenci Dekanı Hakan Güngör; “Eğitim almak için Fildişi Sahili, Gana, Somali gibi ülkelerden gelen öğrencilerimiz bulunmaktadır. Ülkemize; öğrenci, misafir veya mülteci olarak kim gelirse gelsin, gelenlere kucak açılması inancımızdan gelen kadim medeniyetimizin önemli bir özelliğidir. Corona virüsünden dolayı eğitimlerine ara verilen, ancak ülkelerine gidemeyen ve halen ilimizde bulunan öğrencilerimiz için Öğrenci Dekanlığı olarak yardım kolileri hazırladık. Bu öğrenciler, vatanımızda misafir olarak bulunmaktadırlar ve bizlere emanettirler. Üniversite yönetimimiz ve Öğrenci Dekanlığımız, bu süreçte ne gerekiyor ise bu kardeşlerimiz için yapmaya hazırdır.” şeklinde konuştu.

Iğdır Valiliği ile de görüştüklerini ve Valilikten de gerekli desteğin yapılacağını belirten Dekan Güngör’ün dağıttığı yardım kolileri, yabancı öğrenciler tarafından büyük memnuniyetle karşılandı.